Фото Центру з діагностики

Фото Центру з діагностики

пʼятниця, 22 листопада 2024 р.

Група 17 Урок виробничого навчання 22.11.2024 Тема РН1 "Проведення технічного обслуговування автомобілів (простої та середньої складності вузлів і агрегатів)"

          На сьогоднішньому уроці я хотів би ознайомити вас з методикою проведення технічного обслуговування гальмівної системи автомобіля, а саме: проведення розбирання гальмівної системи та дефектування деталей гальм автомобіля (дискових та барабанних гальм, гальмівних супортів та гальмівних колодок, та ін.), ремонт та збирання гальмівної системи автомобіля.

      Гальмівна система автомобіля має дуже важливе значення для безпеки руху. Тому періодично ця система потребує технічного обслуговування: заміни гальмівних колодок, гальмівних дисків або барабанів. 


    Гальмівна система автомобіля повинна створювати на осях коліс гальмівні моменти, які дозволяють в контрольований водієм спосіб зменшити швидкість руху, а також зробити автомобіль нерухомим під час стоянки. Незалежно від її призначення й конструкційного рішення, кожну гальмівну систему можна поділити на гальмівні механізми й механізми управління (які приводять гальма в дію) гальмами. Фрикційні гальмівні механізми створюють гальмівні моменти внаслідок тертя відповідних поверхонь взаємодіючих елементів: одні пов’язані кінематикою з колесами, а інші – з нерухомими елементами шасі. Завданням управляючого механізму є передача й збільшення сили натискання з педалі гальма або важеля (у випадку приведення в дію ручного гальма) до гальмівного механізму.
  Що таке гальмівні колодки

Гальмівні колодки – це змінні металеві пластини з фрикційними накладками. Саме завдяки їм відбувається уповільнення і зупинка автомобіля.

Розрізняють два типи колодок:

– для дискових гальм. У сучасних легкових автомобілів вони встановлюються як мінімум на передню вісь. В даному випадку для уповільнення/зупинки парні колодки стискають гальмівні диски з двох сторін;

– для барабанних гальм. Сьогодні встановлюються на задній осі бюджетних моделей. Для уповільнення/зупинки автомобіля кожна з двох колодок входить у контакт зі своїм сегментом внутрішньої частини гальмівного барабана.

Підбір колодок полегшує колірна градація їхніх пластин:

  • чорні підходять для повсякденної експлуатації. Зберігають ефективність при нагріванні до 400 °С;
  • зелені допускають більш активну манеру водіння. Зберігають ефективність при нагріванні до 650 °С;
  • червоні встановлюються на моделі зі спортивним характером. Зберігають ефективність при нагріванні до 750 °С.
  • жовті (а також блакитні та сині) підходять не тільки для активного переміщення дорогами загального користування, а й для кільцевих перегонів. Зберігають ефективність при нагріванні до 900 °С;
  • помаранчеві призначені для професійних гоночних авто. Зберігають ефективність при нагріванні до 1000 °С.

Як часто міняти гальмівні колодки

Періодичність заміни колодок визначається:

  • Якістю. До високоякісних належать колодки, які встановлюють на конвеєрі. І їхні аналоги, що мають дещо меншу ефективність, але більший термін служби. Далі йдуть вироби, на пластинах яких присутнє позначення 90R. Такі колодки, дещо поступаючись за характеристиками колодкам першої категорії, мають привабливе співвідношення ціна/якість. Колодки третьої категорії ще дешевші, але можуть спричиняти передчасне зношування гальмівних дисків через жорсткість або нерівномірне зношування фрикційних накладок, а крім того, піднести неприємний сюрприз під час екстреного гальмування.
  • Масою автомобіля. Чим вона вища, тим складніше колодкам погасити інерцію руху.
  • Манерою водіння. Нехтування гальмуванням двигуном і часті гальмування “в підлогу” спричиняють передчасний знос колодок.

Зазвичай у регламенті робіт з технічного обслуговування легкового автомобіля міститься вимога щодо заміни гальмівних колодок дискових гальм раз на 30-50 тис. км. Термін служби колодок задніх барабанних гальм (за наявності), що зазнають менших навантажень, зазвичай більший: до 80+ тис. км.

Коли міняти гальмівні колодки

Мінімальна залишкова товщина фрикційної накладки – 2 мм. Про наближення до цього сигналізує:

  • попереджувальне повідомлення на дисплеї панелі приладів. Ця функція присутня далеко не у всіх моделей;
  • безперервний пронизливий скрип, що видається під час контакту з гальмівними дисками спеціальними пластинами-скрипунами, які є у деяких моделей колодок. Поскрипувати під час гальмування можуть і справні нові колодки, поки не притруться, а також, наприклад, після дощу. В останньому випадку дратівливий звук зазвичай зникає після кількох натискань на педаль гальма;
  • вібрації під час гальмування;
  • подовження гальмівного шляху;
  • наявність металевих частинок у чорному нальоті на колісному диску. Це знак посиленого зносу гальмівного диска через спрацювання фрикційної накладки;
  • гучний металевий скрегіт – найнеприємніший варіант. Це знак того, що фрикційні накладки повністю зношені й опорні пластини колодок безпосередньо контактують з гальмівними дисками та/або барабанами, що веде до їх швидкого пошкодження.
   В якості наглядного прикладу проведення таких робіт, перегляньте відеоматеріал з технічного обслуговування автомобіля Mercedes Benz А140 по заміні гальмівних колодок та гальмівних дисків передніх гальм автомобіля. Зверніть увагу на прийоми роботи та інструменти, що використовуються фахівцем.


  Також пропоную переглянути відеоматеріал з технічного обслуговування на СТО в США автомобіля Ford S-MAX по заміні гальмівних колодок та гальмівних дисків передніх гальм автомобіля. Зверніть увагу на прийоми роботи та інструменти, що використовуються фахівцем


А також перегляньте відеоінструкцію по заміні гальмівних колодок задніх гальм того ж автомобіля.


Важливо дотримуватись вимог безпеки праці при виконанні даних робіт, не забувайте про це.

  Після перегляду відео коротенько законспектуйте в зошит послідовність дій фахівців автосервісу. До наступного заняття повторіть матеріали з теоретичного курсу по темі "Система паливоподачі автомобіля". 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Група 17 Урок виробничого навчання 22.11.2024 Тема РН1 "Проведення технічного обслуговування автомобілів (простої та середньої складності вузлів і агрегатів)"

            На сьогоднішньому уроці я хотів би ознайомити вас з методикою проведення технічного обслуговування гальмівної системи автомобіл...